http://www.artjewellery.ecom.com.pl/

 

Historia

Biżuteria - to drobny przedmiot jubilerski, odznaczający się artystycznym wykonaniem, służący do ozdoby ciała i stroju (naszyjniki, bransolety, kolczyki, wisiory, przywieszki, łańcuszki, pierścionki, diademy). Zazwyczaj wykonany z materiałów szlachetnych (złoto, srebro, platyna, miedź, mosiądz, kamienie szlachetne i pół-szlachetne itp.) ale również z wielu rodzajów naturalnych i sztucznych materiałów takich jak pióra, drewno, skóra, kamienie, kości, muszle, szkło, ceramika, metale i minerały.

Najstarsze znane wyroby pochodzą sprzed 22 tysięcy lat. Pierwsze wzory wykonywane były z muszli, drewna i kamyków, jak również skór czy kości zwierzęcych. Dopiero po 3500 r. p.n.e. biżuterię zaczęto tworzyć z miedzi, brązu, srebra i złota. Przez wieki rozwijały się techniki wydobywania unikalnego piękna z różnych materiałów przez rzeźbienie i polerowanie biżuterii, oraz nadawanie jej nowych kształtów. Z czasem ludzie do wytwarzania narzędzi używali coraz więcej metali a nowe metody testowali również na ozdobach, nadając im coraz to bardziej skomplikowane formy i wzory. Metale stały się również produktem do wytwarzania biżuterii.

Obecnie biżuteria powinna być oryginalna i niepowtarzalna. Coraz częściej o wyborze danego modelukolczyków, bransoletek, wisiorów, czy naszyjników decyduje nie moda, ale potrzeba bycia oryginalnym i wyróżniającym się z tłumu.Moja galeria stworzona jest z myślą o ludziach którzy lubią wyróżniać sie z tłumu ,chcą być wyjątkowi i oryginalni wydając mniej niż w renomowanych salonach. Coraz więcej osób takich jak ja zajmuje się  wyrobem tego typu przedmiotów samodzielnie wykonanych typ Hand Made, tworząc ciekawe i oryginalne wzory, udostępniajac ja na swoich stronach po to aby otworzyć nowe okno na świat.


Biżuteria odzwierciedleniem charakteru


Modna biżuteria musi również podkreślać nasz charakter. Jeśli należymy do osób nieśmiałych i powściągliwych nie nakładajmy wielkich i krzykliwych kolczyków. Zdejmiemy je po kilku krokach od wyjścia z domu, albo będziemy ciągle o nich myślały i chciały się ukryć. Z kolei, gdy nasz charakter przypomina tajfun i rozpiera nasz energia wybór spokojnych, pastelowych kolorów na pewno nie będzie miał sensu.

Modna biżuteria niech eksponuje to, co w nas tkwi, niech podkreśla główne cechy naszej osobowości. Niech będzie delikatna, lub krzykliwa, spokojna lub ekstrawagancka, niech pomoże nam wyrazić wnętrze. W takiej biżuterii na pewno będziemy dobrze się czuły i wzrośnie nasza pewność siebie.

Dobór biżuterii do ubioru

Dopasowanie biżuterii w zależności od typu ubioru:

 • duża plastikowa, kolorowa biżuteria,
  świetnie pasuje do codziennej odzieży w stonowanych barwach. W żadnym wypadku, nie należy jej łączyć z ubraniami eleganckimi, wieczorowym
 • biżuteria srebrna patynowana lub oksydowana,
  ozdobiona cykoriami, idealnie pasuje do ubrań z połyskiem uszytych z satyny czy tafty
 • broszka zbobiona emalią,
  ładnie będzie wyglądać w zestawieniu z ubraniami o spokojnych barwach. Można ją przypiąć do prostej w formie sukienki lub żakietu.
 • wykonana z mosiądzu, skóry, metalu czy drewna, biżuteria orientalna
  dobrze pasować będzie do ubrań w stylu folkowym, etnicznym, charakteryzujących się dużymi dekoltami, drobnymi haftami, falbanami. Jeżeli chcemy uniknąć śmieszności nie zakładajmy jej do strojów oficjalnych czy sportowych.
 • biżuteria z kamieniami jubilerskimi,
  nieżaleznie czy są to kamienie szlachetne, półszlachetne czy tylko ich imitacje, bizuteria taka idealnie pasuje do krealacji wieczorowych, doskonale prezentować się będzie na tle tafty, jedwabiu, czy satyny. Na zasadzie kontrastu, można ją także założyc na elegancką imprezę lub okazyjnie, do skromnej sukienki czy bluzki
 • biżuteria w stylu retro, brosze, pierścionki, kolczyki, wisiory
  stylizowane biżuterię z początku ubiegłego wieku, będą doskonałym uzupełnieniem do bluzek koszulowych, ciemnych, prostych w formie sukienek czy żakietu. Ładnie pasują także do ubrań z jeansu.
 • biżuteria z bursztynem,
  najładniejsze połączenie burszynu i srebra, idealnie pasuje do ubrań wykonanych z dzianiny czy cienkiej wełny, ale także z powodzeniem można założyć do odzieży z jedwabiu, o kilka tonów jaśniejszej niż kolor bursztynu.
 • biżuteria złota,
  świetnie komponuje się z wykonanymi z gładkich tkanin eleganckimi ubraniami. Unikajmy zestawienia typu złota biżuteria oraz połyskliwe tkaniny.
 • Srebrna  biżuteria lub ze stali szlachetnej,
  najładniejsza matowa, o prostych lub geometycznych formach. Doskonale pasuje do prostych strojów o charakterze oficjalnym. Najlepszy efekt, daje zestawienie srebrnej biżuterii z ubraniami w kolorze czarnym. Może to byc sukienka, garnitur, żakiet.

Pozdrawiam wszystkich gości

Barbara Dudek

Jewellery ART Gallery